Kā izvēlēties sev visatbilstošāko Taro kāršu kavu
Pirms sākt, tikai atgādinājumam - klasiska Taro kava ir tāda, kurā ir 78 kārtis. Dažreiz ražotājs iespiež pāris papildu kārtis (lai nav jāizmet papīrs, jo lapu uz 78 sadalīt grūti:)), taču jums patiešām nepieciešamas ir tikai tās 78. Dažreiz arī kavu autori pievieno kādu papildu kārti, taču, kā jau teicu - klasiski kāršu ir 78, no tām 22 Vecākie Arkāni un 56 - Jaunākie. Ja ir mazāk, tad tāda kava nav pilnīga. Lai gan, ja nepieciešams ir tikai Vecāko Arkānu papildu komplekts, tad pēc tāda gan var palūkoties, jo tādas kavas piedāvājumā ir.
Vai tā ir jūsu pirmā vai kārtējā nākamā kava - šī nav izvēle, ko vajadzētu atstāt nejaušībai. Tā kā kārtis ar tulkotāju runā attēlu valodā, tad - jā, attēliem jābūt tādiem, kas ar jums runā:) Galvenais ir, lai patīk. Lai attēli rezonē ar jums, izraisa labas emocijas, rosina domas, iztēli… Tādējādi šī ir ļoti personiska izvēle un tāpēc no malas īsti ieteikt neko nevar. Šeit apkopoju tādus kā kritērijus, kā jautājumus, par ko padomāt.
Izvēle iesācējiem - Raidera-Veita kārtis
Tā kā lielākā daļa grāmatu, kursu un citas informācijas par Taro balstās uz tā saucamo Raidera -Veita sistēmu, tad šis varētu būt viens no pirmajiem kritērijiem.
Ja neuzrunā klasiskie tēli, var izvēlēties kādu no šīs sistēmas bezgaldaudzajiem “kloniem”, kur kāršu sižeti būs tie paši, tāpēc tos būs viegli atpazīt mācoties.
Bez Raidera-Veita jeb RWS ir vēl divas tradīcijas. Marseļas (Tarot of Marseille), kas ir vissenākā, un Tota Taro (Thoth Tarot).
Kārtis kā mākslas darbs
Katru kāršu kavu ir radījis mākslinieks, izmantojot konkrētus izteiksmes līdzekļus. Tā kā mākslu vispār uztveram subjektīvi, tad arī kāršu izvēlē jāskatās, kas uzrunā. Te varētu būt apsverami šādi aspekti:
- kopējā tonalitāte - košas un daudzkrāsainas, klusinātos pasteļtoņos, “tumšās”, melnbaltās…
- stils un dizains - zīmētas vai datorgrafikā, konkrēti zīmējumi vai stilizēti, minimālistisks, ģeometrisks, dekoratīvs, dažādu laikposmu un mākslas stilu…
- autors - ja tam ir nozīme, piemēram, jums patīk Salvadora Dalī māksla, tādēļ izvēlaties viņa autorkavu…
- beigu beigās - vai jums patīk kāršu “muguriņas”, jo arī uz tām būs daudz jāskatās:)
Kārtīs jābūt attēlotiem cilvēkiem vai…?
Šobrīd pieejamas ir visdažādākās tematiskās kārtis - feju, vienradžu, kaķu, mājsaimnieču, Zvaigžņu karu un Hello Kitty… Vārdu sakot, visām gaumēm. Ja tomēr patīk kārtis ar cilvēkiem, tad jautājumi, kas būtu jāapsver, ir šādi:
- vai man ir svarīgi, lai visu kāršu attēli būtu ar cilvēkiem (izņēmums tradicionālajā RWS kavā ir vienīgi 8 Zižļi un 3 Zobeni, kur to nav), vai arī der kavas, kur cilvēki ir tikai Vecāko Arkānu kārtīs, bet Jaunākajos Arkānos ir tikai mastu simboli?
- vai man ir svarīgi, lai būtu ņemti vērā dažādu rasu, reliģisko piederību, netradicionālas dzimumu orientācijas un citi aspekti? Vai arī es tam nepiešķiru nozīmi? Jo Raidera-Veita kava ir tradicionāli hetero, eirocentriska (baltādaini cilvēki), un tanī ir daudz kristietības simbolu.
Praktiskā puse
Beigu beigās, izvēli var noteikt arī vairāki praktiski apsvērumi. Tie varētu būt šie:
- izmērs - lielas, vidējas, mazas (būtu labi kavu pirms iegādes paturēt rokās vai vismaz salīdzināt ar līdzīgu, ja pērkat internetā, jo izmēram ir nozīme:)) No pieredzes - biju salasījusies, ka ir jābūt vienai mini kavai, ko visur var ērti nēsāt līdzi un tā neaizņem daudz vietas uz galda, ja izliec dažādās vietās, piemēram, kafejnīcās… Praksē izrādījās, ka diemžēl ir vajadzīga laba redze, lai strādātu ar šo mini izmēru:)
- tas, ko sauc “card finish” - glancētas vai matētas; vai jums patīk, ka kārtis labi slīd, vai arī, lai tās labāk turas kopā?
- ar apmalītēm vai bez?
- varbūt nevis tradicionāli taisnstūra, bet gan apaļas?
- vai ir nozīme, kādā valodā un vai vispār uz kārtīm ir to nosaukumi? Varbūt vēl kādi papildu simboli, piemēram, astroloģiskie?
- visbeidzot - cena. Plašpatēriņa (ne kolekcionāru) Taro kāršu kavas vidēji maksā ap 20 - 25 eiro. Lētāk var nopirkt, piemēram, AliExpress, bet, cik tādas ir nācies paturēt rokās, kvalitāte diemžēl ir zema.
Pēdējais ieteikums ir nolūkoto kavu izpētīt internetā - noskatīties video apskatus, ja tādi ir pieejami, apskatīt iespējami daudz kāršu attēlu. Ir gadījies, ka “atgrūž” kaut vai tikai viena kārts un viss, šo kavu vairs negribas. Ieteikums patiesībā attiecas arī, ja kārtis pirksiet veikalā, jo parasti pārdevēji neatļauj atvērt iesaiņojumu pirms iegādes.
Ceru, ka kaut kas no šī noderēs, un lai veicas atrast savu īsto - nav svarīgi, pirmo vai kārtējo! Lai arī Taro kārtis kā tādas to tulkotājam ir tikai rīks, tomēr ļoti, ļoti svarīgs!
Ilustrācijās (secībā pēc kārtas): 1.Universal Waite; 2.Royo Dark Tarot Deck; 3. Tattfoo Tan’s New Earth Resiliency Oracle Cards; 4.Isa Beniston’s Gentle Thrills Tarot deck; 5.Wild Unknown Tarot deck
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.